Skip to main content
 
 

WorldSkills Leipzig 2013 Results

Medallists from this Competition.

 WSC2013 OR All Skills 
 WSC2013 OR Albert Vidal Award  
 WSC2013 OR Members Alphabetical  
 WSC2013 OR Members By Avg Medal  
WSC2013 OR Members By Avg Score  
 WSC2013 OR Members By Total Medal  
 WSC2013 OR Members By Total Score

Architectural Stonemasonry

Gold

Robert Schnöll
Austria

Silver

Sidoine BOCQUET
France

Robert Broomsgrove
United Kingdom

Shouhei Moto
Japan


Bricklaying

Gold

Ashley Terron
United Kingdom

Silver

Mathias Nielsen
Denmark

Martin Mittelberger
Austria

Benjamin Aichner
South Tyrol, Italy


Cabinetmaking

Gold

George Callow
United Kingdom

Silver

Antrei Hartikainen
Finland

Bronze

Thomas Lindner
Austria

Matthias Gschnitzer
South Tyrol, Italy


Carpentry

Gold

Min Sung Kim
Korea

Silver

Stefan Oppliger
Switzerland

Bronze

Andreas Fichter
Germany


Electrical Installations

Gold

Mizuki Sakamoto
Japan

Samuel Schenk
Switzerland

Bronze

Sang Yeon Won
Korea

Oskar Sjögren
Sweden

Matthew Crane
United Kingdom


Joinery

Gold

Prisco Egli
Switzerland

Silver

Mathieu AUBERT
France

Wolfgang Fank
Austria

HAO-JHE LI
Chinese Taipei


Landscape Gardening

Gold

Pascal Flueeler
Switzerland

Thomas Josef Barmettler
Switzerland

Silver

Reinhold Irßlinger
Germany

Manuel Kappler
Germany

Bronze

Martin Unterberger
Austria

Dominik Rechfelden
Austria


Painting and Decorating

Gold

Christina Peinthor
Austria

Kelly LHOSTE
France

Bronze

PING-HAO SHEN
Chinese Taipei


Plastering and Drywall Systems

Gold

WEN-WEI LIN
Chinese Taipei

Andreas Schenk
Germany

Bronze

Ji Won Hwang
Korea

Michael Barry
Ireland


Plumbing and Heating

Gold

Ciaran Coady
Ireland

Herbert Gabauer
Austria

Theo Oberhofer
South Tyrol, Italy

Bronze

Jun Hee Jang
Korea


Refrigeration and Air Conditioning

Gold

Michael Scheideman
Canada

Woo Yule Kim
Korea

Bronze

YI-CHAN HSIEH
Chinese Taipei

Felipe Benicio
Brazil

Xingwen Xian
China


Wall and Floor Tiling

Gold

Björn Bohmfalk
Germany

Thomas Fabian Siegenthaler
Switzerland

Thomas Liebenauer
Austria

Bronze

Basile AGENEAU
France


Fashion Technology

Gold

Tytti Hongisto
Finland

Silver

Laurianne MABIT
France

Bronze

YING-TZU LIN
Chinese Taipei

Dominique Nicole Zwygart
Switzerland


Floristry

Gold

CHIH-JUI SHEN
Chinese Taipei

Eun Young Kim
Korea

Bronze

Säde Tilsala
Finland


Graphic Design Technology

Gold

Ricardo Vivian
Brazil

Ganjar Satrio
Indonesia

Bronze

CHIAO-JU HSIAO
Chinese Taipei


Jewellery

Gold

Hong Jeon
Korea

Silver

Tayron Scagnetti
Australia

Moslem Khajouei
Iran

Renata Santos
Brazil


Visual Merchandising/Window Dressing

Gold

Simone de Meijere
Netherlands

Silver

Beatrise Dzerve
Latvia

Bronze

Nagella Araujo
Brazil


Information Network Cabling

Gold

Shinpei Utsunomiya
Japan

Silver

Ong Kang Yu
Singapore

Bronze

Sung Hyun Eun
Korea


IT Network Systems Administration

Gold

Takuya Nishide
Japan

Jason Soh
Singapore

Bronze

HUI-ZHONG LIU
Chinese Taipei


IT Software Solutions for Business

Gold

Gyu Chul Lee
Korea

Silver

Wang Leng Tan
Singapore

Leonardo Gajardo
Brazil

Jonas Samuel Waelter
Switzerland


Print Media Technology

Gold

Andrea Selina Schmidheiny
Switzerland

Silver

Elena Singer
Germany

Bronze

Dongdong Wang
China


Web Design

Gold

Yong Ku Cho
Korea

Silver

Chon Seng Che
Macao, China

Bronze

Hadi Mostafapour
Iran


CNC Milling

Gold

Sung Jae No
Korea

Henrique Santana
Brazil

Bronze

Haibo Xie
China

Pascal Sieber
Switzerland


CNC Turning

Gold

PREECHA MANIWONGRUNGROT
Thailand

Silver

Gi Gyeong Nam
Korea

Bronze

Yusuke Ishii
Japan


Construction Metal Work

Gold

Hyun Woo Won
Korea

Silver

Daisuke Yamashita
Japan

Bronze

Joonas Innanen
Finland

Florian Schnöll
Austria


Electronics

Gold

CONG-YU WANG
Chinese Taipei

Silvan Melchior
Switzerland

Bronze

Makoto Torihata
Japan

Myeong-Jin Kim
Korea


Industrial Control

Gold

Filip Eng
Sweden

Silver

Kazuki Yuno
Japan

Bronze

Caique Faria
Brazil


Manufacturing Team Challenge

Gold

Byung Jin Lee
Korea

Jin Woo Hong
Korea

Chan Hui Jung
Korea

Silver

Katsuya Suzuki
Japan

Yoshihiko Sakakibara
Japan

Kouhei Suzuki
Japan

Bronze

Pim Bexkens
Netherlands

Wouter van der Ven
Netherlands

Robbert Jan van Wijk
Netherlands


Mechanical Engineering Design - CAD

Gold

Thomas Etterlin
Switzerland

Silver

Minsuck Jang
Korea

Paulo Inoue
Brazil


Mechatronics

Gold

Henrique Baron
Brazil

Maurício Toigo
Brazil

Silver

KUAN-FU WANG
Chinese Taipei

SHIAO-WEI PENG
Chinese Taipei

Olav Vangen
Norway

Simen Nilsen
Norway

Bronze

Lukas Adler
Germany

Timo Späth
Germany


Mobile Robotics

Gold

Dong Chan Seo
Korea

Seung Min Kim
Korea

Silver

ALIREZA AHMADI
Iran

Eiraj Bakhtiari
Iran

Bronze

Masaaki Sugiura
Japan

Takayuki Kozawa
Japan


Plastic Die Engineering

Gold

Masaki Takamine
Japan

RUNG - ROTE TIENGKHUN
Thailand

Bronze

MIN-HSUAN HUNG
Chinese Taipei


Polymechanics/Automation

Gold

Richard Silva
Brazil

Silver

Tobias Bornschein
Germany

Seung Jun Lee
Korea

Armin Beckerbauer
Switzerland


Prototype Modelling

Gold

SHIH-WEI CHI
Chinese Taipei

Silver

MARUT BOOTKANHA
Thailand

Andrie Safargie
Indonesia


Sheet Metal Technology

Gold

CHENG-CHIA KAO
Chinese Taipei

Silver

Kleber Santos
Brazil

Jin Mu Hong
Korea


Welding

Gold

JIN SOO NAM
Korea

Silver

Alexander Pazkowski
United States of America

Rafael Pereira
Brazil

Bronze

Lachlan Mayled
Australia


Beauty Therapy

Gold

MEI-HUI FU
Chinese Taipei

Catherine Boey
Singapore

Bronze

Lovisa Petri
Sweden


Confectioner/Pastry Cook

Gold

Dong Seok Kang
Korea

Silver

Nicolas PIEROT
France

Bronze

YI-CHUN LIU
Chinese Taipei


Cooking

Gold

Kevin Micheli
Austria

Silver

Rudy LANGLAIS
France

Bronze

SHENG-NAN JIAN
Chinese Taipei

Mads Ueland
Norway

Julia Scheuber
Switzerland


Hairdressing

Gold

Antoine KOEHLER
France

Silver

Yixue Hu
China

Bronze

Jin Hee Kweon
Korea


Health and Social Care

Gold

Foo Bao Yun Audrey
Singapore

Silver

Anna Blubaum
Finland

Bronze

Lukas Schweigkofler
South Tyrol, Italy


Restaurant Service

Gold

Noemi Kessler
Switzerland

Silver

Jessica Martin
Australia

LING-CHUAN YEN
Chinese Taipei

Tobias Becher
Germany

Bronze

Anja Omann
Austria


Aircraft Maintenance

Gold

Joseph Kelly
Ireland

Silver

Fredrik Glanrup
Sweden

Michael West
New Zealand

Bronze

Benjamin Tullett
United Kingdom

Soila Korhonen
Finland


Autobody Repair

Gold

Yasuo Yamada
Japan

Silver

KAI-LUN JI
Chinese Taipei

Bronze

André Schmid
Switzerland

Matthew Quinn
United Kingdom

Christian Heinz
Germany


Automobile Technology

Gold

Timothy Taylor
Australia

Silver

Tae Ho Kang
Korea

Markus Gasser
South Tyrol, Italy

Bronze

Lukas Hediger
Switzerland


Car Painting

Gold

Pascal Lehmann
Switzerland

Silver

Emelie Dammare
Sweden

Bronze

Tommy Harald Aasdalen Hauge
Norway

Mathias Bliksted Vigsøe Frimor
Denmark