Skip to main content
 
 

Competition Results for WorldSkills London 2011

 WSC2011 OR All Skills
 WSC2011 OR Albert Vidal Award
 WSC2011 OR Members Alphabetical
 WSC2011 OR Members By Avg Medal
 WSC2011 OR Members By Avg Score
 WSC2011 OR Members By Total Medal
 WSC2011 OR Members By Total Score

Bricklaying

Gold

Nicolai Munksgaard Asmussen
Denmark

Philip Green
United Kingdom

Bronze

Michael Pareiner
South Tyrol, Italy

Lester Tibbles
Australia

Morgan Conus
Switzerland


Cabinetmaking

Gold

Richard M. Schauer
Germany

Silver

Peter Müller
Switzerland

Bronze

Jonathan Sinke
Canada

Paul JANVIER
France

Dong Hwan Choi
Korea


Carpentry

Gold

Sang Hyun Kim
Korea

Silver

Flavien PARENT
France

Shota Mori
Japan

Bronze

Philipp Stich
Germany


Electrical Installations

Gold

Gian-Andrea Casaulta
Switzerland

Kieran Doherty
Ireland

Benjamin Houghton
Australia

Bronze

Seon Jung Hwang
Korea

Bernt Erlend Fridell
Norway


Joinery

Gold

Seung Hyeon Wang
Korea

Silver

Peter Enzler
Switzerland

Bronze

Adam Bushnell
United Kingdom


Landscape Gardening

Gold

Christof Schweizer
Switzerland

Andreas Stadlin
Switzerland

Silver

Mikael Andersson
Sweden

Stefan Allansson
Sweden

James Cuffey
United Kingdom

Simon Abbott
United Kingdom


Painting and Decorating

Gold

Renate Lässer
Austria

Jesper Guld Nielsen
Denmark

Bronze

CHIANG WU
Chinese Taipei

Aku Korhonen
Finland


Plastering and Drywall Systems

Gold

Gary Condon
Ireland

Silver

Gyu Jin Han
Korea

Bronze

Rosina Ebneter
Switzerland


Plumbing and Heating

Gold

Shane Trevitt
United Kingdom

Silver

Stefan Eichinger
Austria

Florian Müller
Switzerland


Refrigeration and Air Conditioning

Gold

WILLIAN SOUSA
Brazil

Silver

Liam Janetzki
Australia

Bronze

Min Ki Chang
Korea

Geert Dorresteijn
Netherlands

Stuart Millar
United Kingdom

Eiichi Fushimi
Japan

PO-HAN LEE
Chinese Taipei


Stonemasonry

Gold

Michaël ESNAULT
France

Christopher Berridge
United Kingdom

Bronze

Min Chul Lee
Korea


Wall and Floor Tiling

Gold

Thomas Gugger
Switzerland

Silver

Johannes Fleischmann
Germany

Bronze

Andreas Liftinger
Austria

Lucas Gianordoli
South Tyrol, Italy

Chan Ho Lee
Korea


Fashion Technology

Gold

Nadja Humbel
Switzerland

Silver

Ka I Hong
Macao, China

HSIU-CHUN LIN
Chinese Taipei

Thanyarat Duangta
Thailand


Floristry

Gold

Hwan Yoo
Korea

Silver

WEN-MIN KU
Chinese Taipei

Bronze

Jenniina Tiikkainen
Finland


Graphic Design Technology

Gold

Karin Fischnaller
South Tyrol, Italy

Silver

GUILHERME VIEIRA
Brazil

Alexia ROUX
France


Jewellery

Gold

Min Gi Lee
Korea

RODRIGO SILVA
Brazil

Bronze

Takashi Shiiya
Japan

Paul NGUYEN
France


Visual Merchandising

Gold

Kirsty Hoadley
United Kingdom

Silver

Philine van den Hul
Netherlands

Bronze

Yi Qi Loh
Singapore


Information Network Cabling

Gold

Haruki Morino
Japan

Silver

Jin Hyuk Lee
Korea

Bronze

Jun Wei William Chan
Singapore


IT Network Systems Administration

Gold

Jared Sim
Singapore

Atsuya Kamioka
Japan

Bronze

POUYA PIRHOSSEINLOO
Iran


IT Software Solutions for Business

Gold

Wai Kuan Chow
Singapore

Silver

PAOLO BUENO
Brazil

Yun Cheol Ha
Korea


Offset Printing

Gold

Makiko Ito
Japan

Silver

Susanna Virtanen
Finland

Bronze

Olivier Deloge
Belgium


Web Design

Gold

NATÃ BARBOSA
Brazil

Silver

Kyoung Woon Ko
Korea

Bronze

Man Fai Ho
Macao, China


CNC Milling

Gold

Kengo Watanabe
Japan

Min Gu Lee
Korea

Bronze

Sandro Ospelt
Principality of Liechtenstein

THIAGO CARVALHO
Brazil


CNC Turning

Gold

Haruki Abe
Japan

Teeranun Choppanid
Thailand

Sun Jic Oh
Korea


Construction Metal Work

Gold

Florian Salhofer
Austria

Silver

Thomas Zurfluh
Switzerland

Bronze

Lucas GOETSCHY
France


Creative Modelling

Gold

Keisei Sogabe
Japan

Tanongsak Hengsawad
Thailand

Bronze

Jan Züllig
Switzerland


Electronics

Gold

GABRIEL DESPINDULA
Brazil

Silver

YIN-TING CHANG
Chinese Taipei

Basil Brunner
Switzerland


Industrial Control

Gold

Hee Jae Yoo
Korea

Silver

Yuki Okayama
Japan

Bronze

Andrin Cavegn
Switzerland


Manufacturing Team Challenge

Gold

Syogo Hayakawa
Japan

Motoki Ootake
Japan

Tomofumi Jitousono
Japan

Silver

Florent DEVRIESE
France

Audrey WEBER
France

Jean-Baptiste Henry
France

Bronze

Michael Theobald
Australia

Ben Hooper
Australia

Mathew Hall
Australia


Mechanical Engineering Design - CAD

Gold

GUILHERME SOUZA
Brazil

Silver

Ze Sheng Jonathan Tan
Singapore

Bronze

Pascal Brunner
Switzerland

Ryan Sheridan
United Kingdom

Seiya Kobayashi
Japan


Mechatronics

Gold

Yuya Kawabe
Japan

Hidenori Mishina
Japan

MAICON PASIN
Brazil

CHRISTIAN ALESSI
Brazil

Bronze

Anders Wadman
Sweden

Viktor Öhlén
Sweden

Geun Yong No
Korea

Jung Mo Yang
Korea


Mobile Robotics

Gold

Jeong Pyo Gong
Korea

Byeong Yeon Bae
Korea

Silver

Shu Ikita
Japan

Hiroki Goto
Japan

Bronze

Deni Setiawan
Indonesia

Muhammad Tawakkal Gaffar
Indonesia


Mould Making

Gold

Jun Oh Lee
Korea

Silver

Sarawut Khaw-Ngoen
Thailand

Bronze

SHAO-MIN LEE
Chinese Taipei


Polymechanics/Automation

Gold

Yea Chan Yu
Korea

Silver

Nils Michalik
Germany

RODRIGO PANIFER
Brazil

Katsuhiro Iwai
Japan


Sheet Metal Technology

Gold

SHENG-PIN LO
Chinese Taipei

Yong Jae Jeon
Korea

Bronze

Tatsuya Matsui
Japan


Welding

Gold

Hyeon Woo Kim
Korea

Silver

Bradley Clink
United States of America

Xianfeng Pei
China

Guy Brooks
Australia

Bronze

LUCAS FILGUEIRA
Brazil

Jake Rambaldini
United Kingdom


Beauty Therapy

Gold

Shuner Villanueva Leong
Singapore

Silver

Heidi Huttunen
Finland

Bronze

Jenica Bubar
Canada


Caring

Gold

Rachel Chloe Chua
Singapore

Kaiyun Jaslyn Li
Singapore

Silver

Mari Kurula
Finland

Noora Jänkälä
Finland

Mikael Eriksson
Sweden

Mattias Nilsson
Sweden


Confectioner/Pastry Cook

Gold

Alexis BOUILLET
France

Mirina Ueno
Japan

Stefan Lubinger
Austria

Bronze

Jasmin Enzler
Switzerland

Gun Hee Yu
Korea


Cooking

Gold

Ben Murphy
United Kingdom

Øyvind Bøe Dalelv
Norway

Bronze

Thomas Schäffer
Austria


Ladies'/Men's Hairdressing

Gold

Caroline SCHMITT
France

Silver

Won Jeong Lee
Korea

Bronze

Alexis Scott
Australia

Kerttu Johansson
Finland


Restaurant Service

Gold

Sabrina Anita Keller
Switzerland

Silver

Kate Crocker
Australia

Maria Suihkonen
Finland


Aircraft Maintenance

Gold

Colin Callaghan
Ireland

Silver

Antti Ukkonen
Finland

Bronze

Ryan Gomes
Canada


Autobody Repair

Gold

Yuichi Sawaki
Japan

Silver

Nikolaj Vinther Buur-Mouridsen
Denmark

MIN-CHEN CHO
Chinese Taipei

Ross Varnam
United Kingdom


Automobile Technology

Gold

Flavio Helfenstein
Switzerland

Shota Takeda
Japan

Bronze

John Couldridge
United Kingdom


Car Painting

Gold

Dong Cheol An
Korea

Silver

Kye Szeniak
Australia

Bronze

Ben Eaton
United Kingdom

Erik Groth
Sweden

Aaron Hebb
Canada

Fredrik Røed Meek
Norway