Skip to main content
 
 

Competition Results for WorldSkills Shizuoka 2007

Here are the official results for the 39th WorldSkills Competition -  Shizuoka, Japan 2007

 WSC2007 AllSkills Official 
 WSC2007 Official Results
 WSC2007 Member Comparison By Avg Medal
 WSC2007 Member Comparison By Avg Score
 WSC2007 Member Comparison By Member
 WSC2007 Member Comparison By Total Medal
 WSC2007 Member Comparison By Total Score
 WSC2007 Best Of Nation 
 WSC2007 Albert Vidal Award

Autobody Repair

Gold

Shungo Mizuno
Japan

Silver

Sudheer Ramjathan
New Zealand

Bronze

Simon Noble
United Kingdom

Lauri Mertala
Finland


Automobile Technology

Gold

Dale McMullen
Australia

Silver

Min Sik Chae
Korea

Bronze

Ciaran Larkin
Ireland

Keisuke Moriyama
Japan


Bakery

Gold

Barthélémy PAPINEAU
France

Silver

Tzu Ching Wu
Chinese Taipei

Bronze

Ju Hui Jo
Korea


Beauty Therapy

Gold

Nadine Berger
Switzerland

Silver

Audrey LACOSTE
France

Bronze

Susanna Faghihi
Sweden


Bricklaying

Gold

Song Se Hun
Korea

Silver

Stephan Kemna
Netherlands

Bronze

Esben Kirk Therkildsen
Denmark

Alexander Pichler
South Tyrol, Italy


Cabinetmaking

Gold

Gary Tuddenham
United Kingdom

Silver

Lukas Marwitz
Germany

Bronze

Beat Schlaeppi
Switzerland


Car Painting

Gold

Taneli Sarajärvi
Finland

Silver

Stuart Aisbett
Australia

Bronze

Jonathan Lloyd
United Kingdom

Dae Sik Gong
Korea


Caring

Gold

Pei Fen Poh
Singapore

Yee Ting Ethel Lim
Singapore

Silver

Aishah Ansari
United Arab Emirates

Ablah Hefaiti
United Arab Emirates

Bronze

Margriet van Velde
Netherlands

Dagmar Sluijsmans
Netherlands


Carpentry

Gold

Dea Year Joo
Korea

Silver

Adrian Wenger
Switzerland

Michinori Ikeda
Japan


CNC Milling

Gold

Akitomo Ebine
Japan

Silver

Rafael Sansão
Brazil

Hyeok Dong Yeo
Korea


CNC Turning

Gold

Akira Fujimoto
Japan

Silver

Myeong Gyu Lee
Korea

KORRAKOT NITANANCHAI
Thailand

Martin Hämmerle
Austria


Confectioner/Pastry Cook

Gold

China Oshima
Japan

Silver

Seo Kwang Han
Korea

Bronze

Thomas Waldboth
South Tyrol, Italy

Annie Beauregard
Canada


Construction Metal Work

Gold

Akihito Sakamoto
Japan

Silver

Michael Schaffluetzel
Switzerland

Bronze

Jéremy JURY
France


Cooking

Gold

Nicolas Drouin
Canada

Silver

Marco Mehr
Switzerland

Bronze

Suwanna Rattananikom
Australia


Electrical Installations

Gold

Hiroki Horii
Japan

Silver

KRONKIT SAEKO
Thailand

John Rudge
Australia

Maxime Blais-Lapointe
Canada

Min Chul Kong
Korea

Bronze

Simon Gisler
Switzerland

Daniel Ryall
Ireland


Floristry

Gold

Oscar Mikael Nilsson
Norway

Silver

RAKSA SINGHALAK
Thailand

Bronze

Sofie Danielsson
Sweden


Graphic Design Technology

Gold

Sylvia Hohenegger
South Tyrol, Italy

Silver

In Hye Son
Korea

Harry Smith
United Kingdom


Industrial Control

Gold

Markus Baumgärtner
Austria

Sébastien GUITTET
France

Bronze

Yuan Sheng Neo
Singapore


Industrial Electronics

Gold

Akira Shimizu
Japan

Silver

Chun I Yeh
Chinese Taipei

Florian Kuri
Germany


IT PC/Network Support

Gold

Timothy Goh Su Hwee
Singapore

Silver

Takao Nakayama
Japan

Bronze

Bruno Francisco Rodrigues
Brazil

Olli Janatuinen
Finland


IT/Software Applications

Gold

Anderson Carlos Moreira Tavares
Brazil

Silver

Meng Hao Ko
Chinese Taipei

Bronze

Hamidreza Afsordeh
Iran

Hee Gyung Choi
Korea


Jewellery

Gold

Ka Ram Kang
Korea

Silver

Joel Drew
Australia

Bronze

Shu Mei Liang
Chinese Taipei

Ville Tuovinen
Finland


Joinery

Gold

Arnaud SAVRY
France

Silver

Markus Rauscher
Germany

Rene Bless
Switzerland


Ladies Dressmaking

Gold

Sung Sun Lee
Korea

Silver

Nicole von Ah
Switzerland

Bronze

Claudie Gagnon
Canada


Ladies'/Men's Hairdressing

Gold

Ok Jin Lim
Korea

Silver

Celia HAMEL
France

Bronze

Carole Corminboeuf
Switzerland

Jaana Hellstén
Finland


Landscape Gardening

Gold

Kumina Watanabe
Japan

Akimasa Saotome
Japan

Silver

Nicolas DENIGOT
France

Cédric THABOT
France

Christoph Maurits
Germany

Laura Neuffer
Germany


Manufacturing Team Challenge

Gold

Jin Ho Noh
Korea

Yong Ju Kang
Korea

Jung Ho Ju
Korea

Silver

Satoru Hamaguchi
Japan

Masahiro Ban
Japan

Kazuyoshi Kagaya
Japan

Bronze

Helder Luiz Assis
Brazil

Alan Quitério
Brazil

João Vitor Augusto
Brazil

Jouni Ahola
Finland

Jani Ahola
Finland

Janne Ahola
Finland


Mech. Eng. CADD

Gold

Muhammad Sufyan Bin Zainalabidin
Singapore

Silver

HyungJin Jung
Korea

Bronze

Elton Benigno Coelho
Brazil

Komei Osuga
Japan


Mechanical Device Control

Gold

Koji Tsuchiya
Japan

Silver

Gwang Pyo Choi
Korea

Bronze

Chang Ju Hsieh
Chinese Taipei


Mechatronics

Gold

Adrian Trachsel
Switzerland

Ciril Domenic Stefanini
Switzerland

Silver

Everton Toigo
Brazil

Filipe Mendonça Da Trindade
Brazil

Bronze

Ju Hyoung Cho
Korea

Sung ho Wi
Korea


Metal Roofing

Gold

Daniel Keller
Switzerland

Roland Pirhofer
South Tyrol, Italy

Bronze

Jérôme TOQUE
France


Mobile Robotics

Gold

Yukihiro Hagino
Japan

Tetsuya Yamamoto
Japan

Silver

Chun Chieh Chen
Chinese Taipei

Chung Yuan Huang
Chinese Taipei

Bronze

Christoph Kühn
Germany

Jürgen Eissen
Germany

Aki Lempinen
Finland

Lari Ernsten
Finland

Jae Bong kim
Korea

Sun Young Han
Korea


Mould Making

Gold

Hiroki Adachi
Japan

Silver

- Khumaruddin
Indonesia

Bronze

Martin Moran
Ireland


Painting and Decorating

Gold

Michael Tobisch
Austria

Silver

Joachim Gasser
South Tyrol, Italy

Bronze

Melanie Egger
Switzerland

Allan PATIN
France


Pattern Making

Gold

Tomoya Imazaki
Japan

Silver

Fabian Furrer
Switzerland

Bronze

Jong Hyun Yoo
Korea


Plastering

Gold

Patrick Doran
Ireland

Silver

Miyuki Hori
Japan

Bronze

Yan Lacher
Switzerland


Plumbing

Gold

Young Sin Lee
Korea

Silver

Kiyohisa Toma
Japan

Bronze

Christian Wurm
Austria


Polymechanics/Automation

Gold

Dante Hata
Japan

Silver

Hyun Ku Yuk
Korea

Bronze

Li Wei Yu
Chinese Taipei

Jaime do Nascimento Gomes
Brazil

Matthew Russell
New Zealand


Printing

Gold

Yoan SOUBIOS
France

Silver

Claudia Derrer
Switzerland

Bronze

Kieran Dale
New Zealand


Refrigeration

Gold

Lucas Gonçalves
Brazil

Silver

NUTTAPONG PUNYASRI
Thailand

Bronze

John Fanning
Ireland


Restaurant Service

Gold

Miia Sironen
Finland

Silver

Sandra Kohler
Germany

Bronze

Ya Ting Chang
Chinese Taipei


Sheet Metal Technology

Gold

Ko Hideshima
Japan

Jin Hwan Jung
Korea

Bronze

Hsiang Hsi Huang
Chinese Taipei


Stonemasonry

Gold

Sung Hoon Ki
Korea

Bertrand DOUSSAULT
France

Bronze

Mathias Zorn
Germany

Yuki Urata
Japan

Tobias Nussbaumer
South Tyrol, Italy


Telecommunication Distribution Technology

Gold

Yuki Yamaguchi
Japan

Silver

kuan-Jung Huang
Chinese Taipei

Bronze

Pål Nergaard
Norway


Wall and Floor Tiling

Gold

Mirko Tschenett
Switzerland

Silver

Frederic Biaunier
France

Minseok Yoon
Korea


Web Design

Gold

Joo Heon Park
Korea

Silver

Chi Wai Cheang
Macao, China

Joel Kitching
Canada

Carla Marangoni De Bona
Brazil


Welding

Gold

Louis-Philippe Major
Canada

Hyung Jun Kim
Korea

Masaki Kobayashi
Japan


 

worldskills.org survey