Skip to main content
 
 

Competition Results for WorldSkills Helsinki 2005

Here are the results per skill for the 38th WorldSkills Competition -  Helsinki, Finland 2005


 WSC2005 Official Results 
 WSC2005 Official Results Wos 
 WSC2005 Member Comparison By Total Medals Won 
 WSC2005 Member Comparison By Member 
 WSC2005 Member Comparison By Avg Score 
 WSC2005 Top Twenty


Gold
Andrew Blair
United Kingdom

Silver
Chang Wan Yu
Korea

Bronze
Makoto Suzuki
Japan


Automobile Technology

Gold
Ross Wasson
Ireland

Silver
Markus Kogelmann
Austria

Bronze
Seung Min Ju
Korea


Gold
Marialuise Rabensteiner
South Tyrol, Italy

Silver
Joanna Thompson
United Kingdom

Silver
Patricia Orpen
Ireland

Bronze
Katy Desroches
Canada


Gold
Hannes Mairhofer
Austria

Silver
Reto Hess
Switzerland

Silver
Thomas Rohde
Germany

Bronze
Klaus Perkmann
South Tyrol, Italy


Gold
Yoshiyuki Akatsuka
Japan

Silver
Sae Hee Oh
Korea

Bronze
Kuei-chuan Hu
Chinese Taipei


Gold
Andreas Zerwas
Principality Of Liechtenstein

Gold
Jonas Buff
Switzerland

Gold
Stefan Treude
Germany

 

Bronze
Andreas Pichler
South Tyrol, Italy


Gold
José João Gonçalves
Switzerland

Silver
Benjamin Mcnaught
New Zealand

Silver
Jong Sun Park
Korea

 

Gold
Se Hyeon Choe
Korea

Silver
Michael Hürbin
Switzerland

Bronze
Georg Thöni
South Tyrol, Italy


Confectioner­/­Pastry Cook

Gold
Magdalena Raffl
South Tyrol, Italy

Silver
Catherine Guillet
Canada

Silver
Lilli Hauser
Germany

 

Gold
Rene Frank
Germany

Silver
Florian Bettschen
Switzerland

Bronze
David Devel
France

Bronze
Thomas Walton
Australia

Bronze
Verena Eppacher
South Tyrol, Italy


Electrical Installations

Gold
Bjarte Hoff
Norway

Gold
Thomas Zöschg
South Tyrol, Italy

 

Bronze
Markus Roni
Finland

Bronze
Michael Kinsella
Ireland


Gold
Birgitta Kulppi
Finland

Silver
Hanna Jönsson
Sweden

Silver
Jeroen Peeters
Netherlands

Silver
Ji Hyeon Seo
Korea

Silver
Stefanie Zuckerstätter
Austria

 

Graphic Design Technology

Gold
Caroline Faucher
Canada

Silver
Eirik Høyme Rogn
Norway

Bronze
Renate Langenhuijzen
Netherlands


IT PC­/­Network Support

Gold
Liew Mei Qi, Viridis
Singapore

Silver
Menno Vanderlist
Canada

Bronze
Paulo Alberto Macedo Vieira Violada
Brazil

Bronze
Tomi Miettunen
Finland


IT­/­Software Applications

Gold
Lo Min Ming
Singapore

Silver
An-jung Liu
Chinese Taipei

Silver
Ji Won Son
Korea

 

Industrial Control

Gold
Jonathan Svensson-köhler
Sweden

Gold
Petri Hämäläinen
Finland

 

Bronze
Olivier Biechlin
France

Bronze
Rogério Pimentel Navarro
Brazil


Industrial Electronics

Gold
Sascha Feuz
Switzerland

Silver
Shuta Mizoguchi
Japan

Bronze
Fu-kai Chen
Chinese Taipei


Gold
Armin Pixner
South Tyrol, Italy

Gold
Yuk Kam Tam
Hong Kong, China

 

Bronze
Eun Mi Kim
Korea


Gold
Michael Martin
Germany

Silver
Cédric Cotilleau
France

Bronze
Lorent Lamberty
Belgium

Bronze
Reto Welz
Switzerland

Bronze
Su Kim
Korea


Ladies Dressmaking

Gold
Hong Kyeong Kim
Korea

Silver
Atchara Jitbanyong
Thailand

Bronze
Pei-hung Lee
Chinese Taipei

Bronze
Sabine Stanger
Switzerland


Ladies'­/­Men's Hairdressing

Gold
Melle Sophia Da Costa
France

Silver
Bruno Friederich
Switzerland

Bronze
Jin A Son
Korea

Bronze
Saara Hyppänen
Finland


Landscape Gardening

Gold
Christophe Dirry
France

Gold
Jérémie Jaegy
France

Gold
Lorenz Arbogast
Switzerland

Gold
Martin Müller
Switzerland

 

Bronze
Alexander Bitzer
Germany

Bronze
Andreas Wandinger
Germany


Manufacturing Team Challenge

Gold
Andrew Moore
Australia

Gold
Brent Butler
Australia

Gold
Robert Peel
Australia

Silver
Edney Aparecido Dos Santos
Brazil

Silver
Jeferson Luiz Dos Santos
Brazil

Silver
Leonardo Tayette De Souza
Brazil

Bronze
Cheong Yoo
Korea

Bronze
Masaki Takeda
Japan

Bronze
Se Young Yoo
Korea

Bronze
Tae Il Kim
Korea

Bronze
Tsukasa Kimura
Japan

Bronze
Yutaro Takeshima
Japan


Gold
Kazutoshi Onuki
Japan

Silver
Jong Hui Kim
Korea

Bronze
Stefan Richard
Switzerland

Bronze
Wen-chun Cheng
Chinese Taipei


Gold
Akihiko Hirata
Japan

Gold
Yuji Endo
Japan

Silver
Andreas Veil
Germany

Silver
Raphael Ruf
Switzerland

Silver
Stefan Kostka
Germany

Silver
Timon Achtnich
Switzerland

 

Painting and Decorating

Gold
Marian Schweiger
Austria

Silver
Karoliina Hytönen
Finland

Bronze
Lorenz Hofer
Switzerland


Gold
Henri Koskinen
Finland

Silver
Henrik Hansen
Denmark

Bronze
Sebastian Pohler
Germany


Polymechanics­/­Automation

Gold
Shoji Watanabe
Japan

Silver
Jen-chih Chiang
Chinese Taipei

Bronze
Bernhard Egger
Switzerland

Bronze
Sherman Willian Mukoyama
Brazil


Gold
Jordan Poulain
Belgium

Silver
Benjamin Balasunderam
Germany

Bronze
Stefan Durrer
Switzerland


Gold
Alan Parr
Ireland

Silver
Paulo Djalma De Souza
Brazil

Bronze
Nitipong Bubphamala
Thailand


Restaurant Service

Gold
Sinead Leacy
Ireland

Gold
Stefan Köb
Austria

 

Bronze
Craig Dearden
Australia

Bronze
Matthias Schenk
South Tyrol, Italy


Sheet-Construction Steelwork

Gold
Shang-pang Yu
Chinese Taipei

Silver
Daniel Blum
Switzerland

Silver
Kil Su Jang
Korea

 

Gold
Emanuel Wagner
Germany

Silver
Gary Collier
United Kingdom

Silver
Mike Slotboom
Netherlands

 

Telecommunication Distribution Technology

Gold
Daisuke Kominato
Japan

Silver
Christoffer Lundberg
Sweden

Silver
Sang Gyu Kim
Korea

 

Tinsmith (Roofing)

Gold
Gilles Kehrli
Switzerland

Silver
Joachim Trientbacher
South Tyrol, Italy

Bronze
Mathias Svensson
Sweden


Transport Technology

Gold
Jouni Ojanperä
Finland

Gold
Pekka Anto
Finland

Silver
Daniel Johansson
Sweden

Silver
Kenneth Winther Poulsen
Denmark

Silver
Mikael Bendiksen Hansen
Denmark

Silver
Nicklas Hallgren
Sweden

 

Wall and Floor Tiling

Gold
Thomas Baur
South Tyrol, Italy

Silver
David Muheim
Switzerland

Bronze
Jetush Morina
Principality Of Liechtenstein

Bronze
Matthias Dastl
Austria


Gold
Chris Fournier
Canada

Gold
Jarrad Langdon
Australia

 

Bronze
Chi Chon Chan
Macao, China

Bronze
Tan Wei Cheng Aaron
Singapore


Gold
Aksorn Prong-a-kas
Thailand

Gold
Dong Hun Kwon
Korea

Gold
Jeremy Gransden
Australia

 
 
 

worldskills.org survey